В травні 2024 року заступником начальника Гайсинського РВ №1 філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області Світланою ГАВРИЛЮК, з метою  висвітлення  ефективності роботи  інструментів пробації ,підвищення правової обізнаності населення на базі Гайсинського районного відділу №1 проведено  право-просвітницький захід з суб’єктами пробації, які знаходяться на обліках Гайсинського районного відділу №1 та  продовжено висвітлювати тему: «Інструменти впливу  на правопорушників, задля убезпечення суспільства».

Пробація — це альтернатива позбавленню волі, що передбачає відбування засудженими покарання в громаді без ізоляції від суспільства. При цьому система пробації забезпечує не лише контроль за виконанням обов'язків, покладених судом, та  може надавати певні консультації та допомогу для створення готовності особи жити, не вчиняючи правопорушень. Діяльність пробації базується на індивідуальному аналізі проблемних питань кожного правопорушника, розробці для кожного з них індивідуальної системи мотивації, контролю та допомоги. Пробація – це система наглядових та соціально-виховних заходів, що застосовуються за рішенням суду та відповідно до закону до засуджених, виконання певних видів кримінальних покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, та забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого.

Задля ефективності діяльності пробації впроваджуються нові методики та інструменти впливу на особу правопорушника, які мають європейський та світовий досвід. Наприклад, інструмент оцінки ризиків вчинення повторного правопорушення, за допомогою якого виявляються проблемні аспекти, що у комплексі ймовірно зумовили вчинення суб’єктом пробації правопорушення (приміром: відсутність освіти, роботи та законних джерел доходів, складна ситуація в родині, вплив оточення, різного роду залежності, спосіб мислення та інші психологічні особливості тощо).

Пробаційні програми, що застосовуються судом до осіб, звільнених від відбування покарання з випробуванням — це інструмент, який являє собою спеціальні програми соціально-психологічного, психо-корекційного спрямування, щоб людина змінила свою поведінку, своє відношення до оточуючих, свій внутрішній світ.  Програми враховують вікові та психологічні особливості суб’єктів пробації, також передбачають групові та індивідуальні заняття.

Також ознайомлено учасників заходу із новим видом покарання ,як пробаційний  нагляд.

Пробаційний нагляд — це основне кримінальне покарання, яке полягає в обмеженні прав і свобод засудженого, визначених законом і встановлених вироком суду, із застосуванням наглядових та соціально-виховних заходів без ізоляції від суспільства. На засудженого покладається низка обов’язків, за невиконання яких може бути застосовано більш суворе покарання.

Начальник Гайсинського районного відділу №1                 

Анатолій БІЛОЗІР