Минулого року масове використання генераторів стало новою українською реальністю. На жаль, влітку 2024 року ситуація може повторитися. У зв’язку з перебоями електропостачання біля входу практично до кожного підприємства різних видів діяльності, розміщено генератори —автономні електростанції. Вони забезпечують необхідні нам світло та електричну енергію
Генератор — обладнання підвищеної небезпеки. І якщо не дотримуватись необхідних вимог законодавства з охорони праці, експлуатація подібних автономних електростанцій може призвести до аварій та нещасних випадків.
Згідно «Правилам технічної експлуатації електроустановок споживачів»:
— Автономні електростанції повинні експлуатуватись відповідно до інструкцій з експлуатації підприємства – виробника. Схеми їх підключення до електромережі споживачів також повинні унеможливлювати подачу напруги в електромережу електропередавальної організації.
— До експлуатації допускаються автономні електростанції, на яких повністю змонтовані, перевірені і випробувані в необхідному обсязі електрообладнання, пристрої захисту та автоматики, контрольно-вимірювальні прилади і сигналізація, засоби захисту.
— Підключення автономної електростанції до електромережі споживачів вручну допускається тільки за наявності блокувань між комутаційними апаратами, що унеможливлюють одночасну подачу напруги в мережу споживача і в мережу електропередавальної організації.
— Перед уведенням в експлуатацію автономної електростанції споживач повинен розробити та узгодити з електропередавальною організацією інструкцію про порядок включення її в роботу та положення про взаємовідносини з електропередавальною організацією, що включатиме розділ „оперативне керування”.
Інструкція про порядок включення в роботу автономної електростанції обов’язково повинна містити:
— список осіб споживача, які мають право оперативних переговорів з оперативними працівниками електропередавальної організації та право оперативних перемикань;
— наказ про призначення особи, відповідальної за технічний стан і експлуатацію автономної електростанції;
— номери телефонів диспетчерського зв’язку електропередавальної організації;
— узгоджену електропередавальною організацією електричну схему приєднання автономної електростанції до мережі електропередавальної організації.
Для обслуговування автономної електростанції та забезпечення її справного технічного стану повинні бути призначені працівники, підготовлені згідно з вимогами «Правилам технічної експлуатації електроустановок споживачів» і такі, що мають відповідну групу з електробезпеки. Працівники, які обслуговують автономні електростанції, у своїх діях повинні керуватися вимогами підприємства-виробника електростанції, інструкції щодо її обслуговування й експлуатації та «Правилам технічної експлуатації електроустановок споживачів».
Що повинен включати в себе регламент технічного обслуговування?
На кожну автономну електростанцію повинні бути встановлені регламент технічного обслуговування її обладнання, технологія і періодичність регламентних робіт.
Регламент технічного обслуговування повинен передбачати:
— візуальний огляд обладнання;
— контроль кріплення обладнання і вузлів;
— перевірку справності систем автоматики, захистів і діагностики (у тому числі тестування);
— проведення спеціальних вимірів, перевірок, регулювання і змащення вузлів, облік окремих деталей, що вичерпали ресурс;
— заміну масла, деталей чи вузлів, зношених у процесі експлуатації;
— відновлення лакофарбових покриттів у разі їхнього пошкодження;
— перевірку й випробування електрообладнання.
Автономна електростанція повинна бути негайно зупинена дією захистів або відключена оперативними працівниками за умов:
— витікання масла;
— перевантаження генератора потужністю понад допустимі значення;
— підвищення частоти обертання ротора понад допустиме значення;
— швидкості вітру, яка перевищує значення швидкості, установлене підприємством-виробником тощо.
Випробування генераторів проводиться згідно з «Норми випробування електрообладнання» та вимогами підприємства-виробника.
Відділ профілактики та розслідування нещасних випадків Управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.