Засідання круглого столу на тему «Інструменти е-урядування та е-демократії» відбулося у Бершадській публічній бібліотеці в рамках проведення Тижня громадянського суспільства в Україні.
Директор бібліотеки Людмила Німчук поінформувала присутніх про те, що «електронна демократія» - форма суспільних відносин, коли громадяни та громадські організації мають можливість брати участь у державотворенні та державному управлінні, а також до місцевого самоуправління шляхом широкого застосування інформаційно-комунікаційних технологій.
Головна місія е-демократії це сприяння демократичним перетворенням у суспільстві шляхом забезпечення доступу населення до інформаційних ресурсів і систем надання інформаційних послуг органами державної влади та органами місцевого самоврядування із застосуванням мережі Інтернет, зокрема шляхом оприлюднення проектів відповідних нормативно-правових актів, впровадження нових форм взаємодії з громадськістю з використанням ІКТ (стосовно опитувань, консультацій, громадських експертиз тощо).
Найбільш поширеними інструментами електронної демократії в Україні є: е-звернення, е-петиції, е-консультації та Громадський бюджет. Але до інструментів е-демократії у світі належать е-вибори, е-референдуми, е-опитування та ін. В Україні до інструментів е- демократії можна віднести е- декларування посадовців, таким чином кожна людина може дізнатися рівень доходів того чи іншого чиновника. Е-демократія сприяє прозорості діяльності влади.
Електронне урядування включає в себе е-демократію та постачання е-публічних послуг. Опублікування інформації електронними засобами як вид діяльності відноситься до е-послуг. Такі послуги в Україні можна отримати через портал «Дія», чи наприклад в різних електронних кабінетах(податкової служби, Пенсійного фонду та ін.) Це не лише зручно, бо економить час громадян, це ще й економно з точки зору бюджетних видатків, адже вивільняються працівники, які надавали ці послуги офлайм та зменшується кількість паперових документів.
Вікторія ЗАГОРОДНЯ
Методист Бершадської публічної бібліотеки