2024 рік – ювілейний для Бершадської книгозбірні, якій виповнюється  105 років. Кожен з яких мав свої  плани та успіхи, залежно від епохи і державної політики.  За час існування бібліотека пройшла шлях від читальні до публічної бібліотеки громади. Саме з березня 2024 року проведено реорганізацію КЗ «Бершадська бібліотека» у Бершадську публічну бібліотеку Бершадської міської ради. Змінився статус бібліотеки, до головної бібліотеки доєдналися сільські філії. Проведено колосальний об’єм роботи  організаційного характеру. Підготовлений Статут бібліотеки, Положення про філії, відредаговані Правила користування публічною бібліотекою, оновлені посадові інструкції та ін.

      Бершадська публічна бібліотека Бершадської міської ради — це інформаційний, культурно-освітній заклад, завданням якого є задоволення інформаційних, науково-дослідних, освітніх, культурних та інших потреб користувачів бібліотеки. Головна бібліотека є методичним центром з питань розвитку бібліотечної справи громади, зберігає і організовує бібліотечний фонд, визначає його структуру та здійснює розподіл  між філіями та підрозділами головної бібліотеки.

       2024 рік став роком реалізації двох надзвичайно цікавих та креативних загально бібліотечних проектів це онлайн-проект «Світлописи минулих літ» та офлайн-проект «Коли хати ще говорили». Кожен із цих проектів приніс багато неймовірних  знахідок та відкритів для бібліотекарів та користувачів бібліотек.

  В етнофотопроекті «Світлописи минулих літ» бібліотечні заклади Бершадської міської територіальної громади презентували події, колективи, заходи, установи через світлини.  Старі пожовтілі світлописи затаїли пам’ять про події сторічної давнини. В них  життєва стійкість, світогляд,  мудрість, українська автентичність і вічно жива душа нашої нації.

 Стара світлина   передає не лише картинку, тут емоції радості і тривоги, тут голос  наших земляків, їх  мрії і надії, тут історія родин, поколінь, колективів і подій.  Витягаючи тремтячими руками дорогоцінні знімки з потертих альбомів, із запилених горищ і скринь,  наші  бувалі мудрі земляки згадували щасливі миті  та   з хвилюванням починали розповідь...

   «Світлописи минулих літ», став цікавим не лише  нащадкам  людей, зображених на світлинах, але і молодшому поколінню. Тут наша культура, побут, одяг, посуд, традиції, звичаї, пісні,   у них спогад про село в краю бершадськім, про Україну, про людей, що живуть на чорно-білих знімках.

     Особливо хочу відзначити  за креативність та ретельність завідувачку Михайлівської філії Галину Гончаренко, яка зібрала багато світлин, на яких зображено  родинне свято – романівське весілля.  Автентичне, насичене різними обрядами, піснями, звичаями,  весілля у Михайлівці і Романівці описали наші славетні земляки Ганна Годованець та Родіон Скалецький.  Старовинну весільну обрядову пісню співає жителька с. Романівка Дейнега Зіна Іванівна.

   Завідувачка Яланецької філії Катерина Бабій  у форматі проекту запросила  на фотоконцерт   сільського духового оркестру. Старі фотографії «грають» вальс і польку, гопак та краков’як.  Більше 50  мешканців с. Яланець  мають дипломи музичних закладів, зокрема факультету духових інструментів. Яланецькі музиканти торкнулися багатьох сердець. Без них не обходилося жодне сільське дійство.   Цікаву фотозустріч із школою організувала завідувач Великокиріївської філії Наталя Бернацька. А далі у форматі проекту разом із завідувачами Поташнянської філії Юлією Халіною, бібліотекарем Луговацької філії Людмилою Гриценко ми жнивували, сапали буряки та працювали в городній бригаді, завдяки  Олені Грабові завідувачці Війтівської філії співали разом з «Війтівчанкою», а завідувачка Сумівської філії Алла Майструк запросила відзначити Івана Купала у Сумівці, бібліотекар Шумилівської філії Ольга Подольська презентувала автентичний одяг українок, і разом із  завідувачкою Флоринської філії мандрували  Бершадською вузькоколійкою.

      Другим загальнобібліотечним проектом був проект-мандри в батьківську етнохату «Коли хати ще говорили». На жаль відходять у минуле старі хати, що з першого кроку до них розповідали про господарів, їх звичаї, традиції, вірування тощо. Бібліотекарі збирають цікаві розповіді, спогади, фотографії, проводять  презентації у бібліотеках та створюють  відеоролики. Завядки проекту віднайдено старі хати у деяких селах громади, відтворено звичаї і традиції цих родин. Цікавими мандрами в етно-хату відзначились завідувачка Пятківської філії Оксана Тюхтій, Бирлівської філії Неоніла Плетенчук, Баланівської філії Валентина  Олійник, завідувачка Красносільської філії Оксана Тихоненко, завідувачка Устянської філії Ганна Чеханаускас, бібліотекарі Кидрасівської філії Ніна Заболотна, Голдашівської філії  Олександра Рекечинська, Кошаринецької філії Світлана Будженко, бібліотекар Малокиріївської філії Олена Охріменко, завідувачка Крушинівської філії Людмила Коваль та завідувачка Осіївської філії Марія Склярук.

     Бершадська публічна бібліотека  реалізувала ряд корпоративних  проектів з промоції читання, національно-патріотичного виховання, утвердження української національної та громадянської ідентичності, для покращення ментального здоровя та екологічного виховання. Зокрема бібліотекарями абонементу для дорослих і юнацтва Аллою Іванчишиною та Ольгою Дашківською реалізовано пізнавальний проект «Надзвичайна і гостинна наша славна Україна».      У читальній залі бібліотекарі Людмила Печенога та Наталія Лева реалізували проект «Бібліотечні зустрічі. Я жінка!»,  для користувачів дитячого віку бібліотекарями Оленою Струтинською та Світланою Єгоровою реалізований проект з промоції читання «Цікаві речі у бібліотеці» у форматі якого відбулись  бібліосутінки «Формула пошуку лайфхаків активного читаки».  Для забезпечення безбарєрності для користувачів з обмеженими фізичними можливостями бібліотека організовує формат роботи «Бібліотека просто неба», цьогоріч у даному форматі бібліографом – краєзнавцем Юлією Маршук реалізований проект «Цифровий детокс».

     У Бершадській публічній бібліотеці активно працюють клуби та обєднання. В обєднанні «Ріднокрай» відбулися зустрічі з авторами  книг: Василем Рудиком, який написав книги «Слуга народу» та «Хрестини Руси», Ларисою Натолочною – авторкою книг про Родіона Скалецького та поетичних збірок «Візерунки долі» і «Життя мого стежина», Наталею  Ярмійчук – Запорожець – нашою землячкою із с. Сумівки авторкою поетичних збірок та дитячих казок.

    У важкий воєнний час проблема ментального здоров’я та гарного настрою серед молоді  є важливою, адже  нелегко  бути оптимістом та шукати позитив. Активно і креативно працює молодіжний клуб  «БібліоHAUSE», під час якого  проведено годину спілкування «Майстерня дружби та гарного настрою».  Відзначаючи День молоді в Україні у молодіжному клубі  мріяли про щасливе та успішне майбутнє.    Івент відбувався у форматі спілкування та  змагання між молодими людьми. Бібліотечний молодіжний клуб  «БібліоHAUSE»  запрошує до участі  енергійних, читаючих, натхнених, наполегливих людей.   

     Незабутні  емоції подарував, проведений у бібліотеці  вечір пам’яті Володимира Івасюка «Я для тебе горів і співав, український народе». Ведучі Алла Іванчишина та Ольга Дашківська розповіли слухачам про коротке, але таке яскраве життя композитора і співака. Присутні насолоджувались піснями Володимира Івасюка у виконанні солістів Бершадського центру  культури та дозвілля.

     Бершадська бібліотека стала місцем, де проводяться засідання літературно- мистецького обєднання «Вишиванка» - добровільна творча спілка, яка гуртує креативних особистостей: літераторів, журналістів, майстрів народної творчості, художників творчих людей Бершадської міської територіальної громади. За ініціативи голови ЛМО «Вишиванка» Лариси Натолочної у бібліотеці проводились зустрічі з креативними, творчими людьми, звучала поезія душі наших земляків, співались пісні та презентувалися картини юних художників.

      Яскравими та цікавими були етнодні в бібліотеці.  Етнодень «Прощання з Колядою» відбувся у читальній залі. Зустрічаючи гостей бібліотекарі підготували відповідні декорації із святковими наїдками та гостинцями для колядників.  Мандруючи  сторінками народознавчих книг та співаючи автентичні колядки і щедрівки, учасники дійства дізнавалися про прадавні звичаї і традиції святкування Різдва та Водохреща  в Україні взагалі та на Бершадщині зокрема.

      Смачним та запашним став  «День борщу у бібліотеці!»  Діти дізналися про найголовнішу страву українців багато цікавих фактів, намагалися зібрати у кошик інгредієнти українського борщу, а на завершення всі дружно смакували українським борщем із пампушками,  а до цього гарно смакувало  свіженьке сало з часником.

     В країні триває війна  і кожного дня,  мужні, хоробрі, добрі, сповнені патріотизму та любові до України,  воїни ризикують своїм життям та здоров’ям, живуть у важких польових умовах, вдень і вночі захищають наше мирне життя. В умовах воєнного стану, інформація і культурна ідентичність опиняються під загрозою, і саме бібліотеки сприяють збереженню національної спадщини та підтримують моральний дух громади.  Бібліотекарі вшановували пам'ять загиблих земляків, проводили меморі-перформанс «Зірваний цвіт України» та тиху акцію памяті загиблих дітей «Пам’ятаємо про маленькі серця».  На абонементі обслуговування юнацтва відбулася година мужності «Моя країна – Україна!», на яку завітали учні Флоринського закладу загальної середньої освіти. Бібліотекарі презентуючи  фотовиставку «Герої не вмирають – вони живуть у кожному із нас», наголошували, яку дорогу ціну платить наш народ за свободу  і незалежність.   

     Виконуючи свою основну функцію бібліотеки громади цього року провели сотні цікавих соціокультурних заходів, забезпечили бібліотечним обслуговування близько 14000 користувачів. До послуг відвідувачів 128 тисяч  примірників бібліотечного фонду, 48 комп’ютерів,  90% бібліотек громади комп’ютеризовано, у  75% бібліотек є відкриті зони Wi-Fі.  Приємно відзначити, що два роки поспіль міська рада виділяє кошти на придбання книг та періодичних видань, є розуміння місцевої влади важливої місії публічної бібліотеки взагалі та читання і особистісного розвитку мешканців громади зокрема. Ми прагнемо бути сучасними та цікавими для наших користувачів, тому власними силами  провели ремонт та зонування простору у відділі обслуговування дітей бібліотеки. Художник бібліотеки Сергій Мазуренко  оформив СМАРТ-простір,  еко-етно простір та казкову кімнату для найменших читайликів. Завітавши сюди діти  і дорослі зачаровуються новим інтер’єром та дизайном.

    Зберігаючи найкращі традиції та виконуючи гуманітарну місію, бібліотечний колектив ніколи не шкодував сил для становлення книгозбірні, як  центру інформації, комунікації, дозвілля. При цьому найвищою нагородою для бібліотекарів завжди залишатиметься вдячність користувачів та їхні успіхи.   

      Відзначаючи 105-у річницю заснування Бершадської публічної бібліотеки надсилаємо щирі вітання ветеранам бібліотечної ниви, які сьогодні уже не працюють та щиро вболівають за бібліотеку: Тетяні Захарчук, Нелі Добровольській, Євдокії Ободзінській, Любові Сербіній, Світлані Фурманській, Валентині Слободянюк, Ніні Обуховській. На сьогодні у головній бібліотеці працює 13 осіб, з них 10 бібліотекарі, 1 художник та 2 прибиральниці. Я щиро вдячна кожному, хто віддає свої сили, уміння, енергію для розвитку бібліотеки. Зокрема бібліотекарям: Ользі Дашківській, Аллі Іванчишиній, Світлані Єгоровій, Наталії Леві, Світлані Парахонич, Людмилі Печенозі,  Ірині Плетньовій,  Олені Струтинській, бібліографу-краєзнавцю Юлії Маршук, методистам  Катерині Нагірняк та Вікторії Загородній, художнику Сергію Мазуренку, прибиральницям Ніні Мазур та Марії Маршук.  І, звичайно, ми  вдячні долі за наших користувачів, кожен з яких цікава, непересічна особистість, надзвичайні співрозмовники та просто гарні друзі бібліотеки. Все, що ми робимо це для залучення  користувачів до бібліотеки, де цікаво, корисно, затишно, пізнавально. Бібліотека тепер не лише інформує та забезпечує книгою, а проводить багато заходів з особистісного розвитку, причому для кожної вікової категорії у нас свої цікаві проекти, клуби, ідеї. 

    Історія Бершадської публічної бібліотеки із її філіями не закінчується, ми продовжуємо її писати разом із нашими користувачами. Щиро віримо, що книгозбірні Бершадщини   надалі будуть залишатися не лише книжковими центрами, а стануть центрами спільнототворення, просторами цікавого і корисного дозвілля.

 Напередодні Всеукраїнського дня бібліотек щиро вітаю колег, користувачів, усіх поціновувачів книги і читання зі святом книгоманів. Нехай кожен день буде сповнений радістю і успіхами. Бажаю якнайшвидше святкувати нашу велику перемогу над ворогом та жити у європейській державі Україні!

 

Посидання на відео: https://drive.google.com/file/d/1T6VGFGNrXzsdybpTm7HoIlZ2IjS0NYCe/view?usp=sharing

 

Людмила НІМЧУК

Директор Бершадської публічної бібліотеки