28 жовтня 2024 року  відзначається 80-та річниця вигнання нацистських окупантів з України. Саме цього дня 1944 року з території України було вигнано останнього солдата нацистського рейху. Так, 28 жовтня 1944 року, визволений найзахідніший регіон України — Закарпаття. Тому саме цю дату визначено Указом Президента від 20 жовтня 2009 року, як День визволення України від німецько-фашистських загарбників.

Бібліотекар з інформатизації Наталія Лева, створила відеоролик «У вогні палала рідна Україна. Історичний репортаж». Переглядаючи який, ми можемо поринути в події тих літ, згадати наших рідних, які поклали своє життя у цій запеклій війні. У вигнанні окупантів брала участь вся Україна: регулярні радянські війська та червоні партизани (разом понад 3 млн солдат-українців), національне підпілля на чолі з Українською повстанською армією (близько 100 тис. вояків) та бійці на усіх інших фронтах світу, що наближали спільну перемогу над Гітлером.

Кількість військових і цивільних жертв війни оцінюється істориками у 8 – 10 млн українців. 700 міст, 28 тис. сіл, 16 тис. підприємств були пошкоджені або знищені внаслідок боїв і каральних дій окупантів.

Вигнання нацистів із України тривало близько 700 днів. Втім, подіями жовтня-листопада 1944 року війна не скінчилася – українці воювали в Європі до 8 травня 1945 року та в Азії до 2 вересня. На Батьківщині збройний спротив радянській владі тривав ще понад десятиліття.

Сьогодні українці знову виборюють свою волю зі зброєю в руках. Протистоять підступному і сильному ворогу, який нехтує законами і звичаями війни, загальноприйнятими людськими нормами і принципами.

Слава всім, хто боровся з нацизмом у роки Другої світової війни! Слава всім, хто б’ється за Україну сьогодні! Слава Україні!

 

 

                                                                                    Людмила ПЕЧЕНОГА

                                                                                 Бібліотекар читального залу

                                                                            Бершадської публічної бібліотеки

 

  Посилання на Ютюб https://youtu.be/1AnC8et3U6E